Yakıt filtreleri ya da daha genel bir tabirle otomotiv filtreleri; araçtaki yakıt sisteminde tıkanıklık olmaması için kullanılan, aracın yakıt akışının düzenini sağlayan en önemli materyallerden biridir. Filtre sisteminin randımanlı çalışmaması motorun aksamasına, fazla yakıt tüketimine ve yakıtın zararlı maddelerle karışmasına sebep olmaktadır. Aracınızı kullanırken motorda çeşitli problemler yaşıyor, yakıt tüketiminiz aşırıya çıkıyorsa sorunun kaynağı muhtemelen yakıt filtreleridir. Filtrelerin görevi, yakıtın zararlı maddelerden, parçalardan arındırılmasıdır.

Filtre Çeşitleri

Filtre çeşitleri halk arasında farklı şekillerde biliniyor. Elbette filtreler kullanılan araca ve yakıta göre farklı isimlerde kullanılabiliyor. Mazot filtresi en yaygın tabirlerden biridir. Mazot filtresi, kullanılan araca ve modele uygun olarak özel üretilir. Kişiler aracın filtresini değiştirirken marka ve model bazında seçim yapmaya dikkat etmelidir. Yanlış bir filtre görevini yapamayabilir ve araçta ciddi hasarlar oluşmasına sebebiyet verebilir. Filtreler sadece yakıttaki zararlı maddeleri arındırmaz aynı zamanda yakıta karışan bakterilerin temizlenmesini sağlar.

Yakıt Filtreleri

Yoğun araç kullanımında ve spesifik sektörlerde yakıt filtresinin önemi sanıldığından daha büyüktür. Örneğin inşaat sektöründe iş makinesi filtreleri ve kamyon filtreleri hayati önem taşır. Uzun vadeli kullanılan bu araçlar basit bir işlem olan filtreden ötürü zarar gördüğünde ciddi boyutlarda maddi zararlara sebep olur. Filtrenin yoğun kullanımı filtre sisteminin dönemsel kontrollere ihtiyaç duymasını sağlar. İş, kamyon ve otobüs filtreleri yoğun kullanıma örnek teşkil eden araçlardır.

Yakıt Filtreleri Ne Zaman Değiştirilmelidir?  

Filtrelerin değişimi konusunda özel bir tarih yoktur. Üretici şirketlerin ölçütlerinin farklılaşması değişim tarihlerini etkiliyor. Kilometre temel alınarak değişim yapılacağı gibi jeneratör filtreleri veya kompresör filtreleri gibi farklı alanlarda kullanılan filtreler kullanım süresine bağlı olarak değiştirilmelidir. Araçlarda kimi firma on bin kilometre derken kimisi otuz bin kilometrede değişmelidir diyebiliyor. Tamamen marka, model, firma eksenine bağlı olarak değişim gerçekleştirilmelidir. Elbette araç sahipleri olarak inisiyatif kullanarak değişim süresini bizzat saptayabilir veya teknik destek alabilirsiniz.

Aracınızın ömrünü uzatmak, araç motorunuzu teknik aksaklıklardan korumak ve verimli bir sürüş keyfi yaşamak için yakıt filtrenizi düzenli olarak değiştirmeyi unutmayınız. Her araca uygun filtre sistemlerinizi internet sitemizden temin edebilirsiniz.