Kamyon Filtreleri

Uzun yol kabiliyeti en yüksek araçlar olması nedeniyle kamyonların taşımacılıktaki önemi oldukça fazladır. Bu araçların uzun ömürlü kullanımlarını sağlamak için motor bakımlarının belirli zaman dilimleri içerisinde mutlaka yapılması gerekiyor. Bu durum sürüş güvenliği için oldukça önemlidir. Dolayısıyla, kamyon filtreleri bakım ve değişimlerini asla aksatılmaması icap ediyor. Özellikle kamyon için önemli olan yağ filtresi temizlenmeli ve kontrol edilmelidir.

Yağ ve hava filtresi

Motorun verimli şekilde çalışabilmesi için yağa, yağda biriken topakların ise motora geçmemesi için yağ filtresine ihtiyaç vardır. Bu filtrenin tıkanması durumunda piston sürtüşme ve aşınmasını azaltan yağın motor bloğuna geçmesi mümkün olmaz. Bu nedenle yap filtresinin kontrol edilmesi önem ifade ediyor. Hava filtresi de, yanmalı motorların daha iyi çalışmasını sağlamak amacıyla temiz havanın yanma odalarına iletilmesini sağlıyor.

Kamyon Filtreleri Çeşitleri Nelerdir?

Şase filtresi

Kamyonlar için diğer önem arz eden filtre, şase filtresidir. Vites geçişlerinin kusursuz olması için şase filtrelerinin mutlaka bakımları yapılmalıdır. Mazot filtresi de, mazotta biriken partiküllerin motor kısmına geçmemesi için önem ifade ediyor. Birikintilerin motora zarar vermemesi adına mazot filtresi değişimlerini zamanı gelince yapmak gerekiyor.

Kamyon için diğer önemli filtre çözümleri ise, hidrolik filtresi ve kabin filtresidir. Hidrolik direksiyonun düzgün şekilde çalışabilmesi için ilgili filtrenin bakımına önem verilmelidir. Kabin filtresi de aynı şekilde kamyonun diğer önemli filtre aksamlarından birisidir.

Bir Cevap Yazın