Traktör Filtreleri

Topraklı ve engebeli arazilerde kullanılan traktörlerin filtrelerinin bakım ve değişim süreleri daha kısa sürelidir. Bunun sebebi, tarla gibi alanlarda yoğun şekilde kullanılmasının filtreleri daha fazla çalıştırmasıdır. Traktör ömrünün uzun olması için mutlaka filtrelerin bakının düzgün şekilde yapılması gerekir. Traktör filtreleri ; yağ, mazot ve hava filtresinden oluşuyor.

Traktör Filtreleri Nelerdir?

Traktör Yağ Filtresi ve Traktör Mazot Filtresi

Motor ömrünün uzun olması ve arıza çıkarmaması açısından yağ kullanımının önemi oldukça fazladır. Pistonların sürtüşmeden kaynaklanan ısı ve aşınmasını en aza indiren yağın birikintilerinin motora geçmesini engelleyen yağ filtresi de, oldukça önemlidir. Yağ Filtresi aynı zamanda otobüslerde de kullanılmaktadır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye Otobüs Filtreleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Toprak arazilerde daha fazla kirlenebilecek olan filtrenin belirli aralıklarla temizlenmesi ve kullanım ömrünü tamamladıktan sonra değiştirilmesi gerekir.Traktör Mazot filtresi de, mazotta biriken partiküllerin motor bloğuna geçmesini önleyen önemli bir filtredir.

Motorun ihtiyacı olan temiz havanın sağlanabilmesi için de hava filtresi önemli bir filtreleme sağlıyor. Havadaki kirlerin temizlenerek, yanma odalarına temiz olarak nakil edilmesi motor ömrünün daha uzun olması anlamına geliyor. Traktör için kontrol edilmesi gereken bir diğer filtre de, kabin filtresi olarak isimlendiriliyor.  Oldukça tozlu, topraklı ve engebeli arazilerde kullanılan traktörün filtre takımlarının mutat zaman dilimleri içerisindeki kontrolünün asla aksatılmaması icap ediyor.

Uzun ömürlü bir motora, iyi bir performansa sahip olabilmek için filtre bakımlarını önemseyin. Kullanım ömrünü tamamlayan filtre takımlarını ise, değiştirin.

Bir Cevap Yazın