Yağ Filtreleri; Otomobil, iş makinesi, kompresör, jeneratör gibi çeşitli alanlarda kullanılan yağ filtreleri, motoru korumak ve ömrünü uzatmak amacıyla kullanılır. Otomotiv filtreleri tabiriyle bilinen bu filtreler; içten yanmalı motorların hepsinde bulunur. Motor aktif olarak çalışırken küçük parçalar ve kirli yağ oluşturur. Filtreler tam olarak bu noktada devreye girer ve motorun parçacıklardan, kirli yağdan ve zararlı bakterilerden korunmasını sağlar. Araca uygun olmayan yağ filtresi, işlevini yerine getiremez ve toz, atık gibi zararlı maddelerin süzülmeden motora ulaşmasına dolayısıyla zarar görmesine zemin hazırlar.

Kompresör Yağ Filtresiİş makinesi filtreleri ve kamyon filtreleri çalıştığı alanlar nedeniyle her türlü toz, toprak, taş ve zararlı bakterileri bünyesine ulaştırır. Yakıt ve yağ filtresi randımanlı bir şekilde çalışarak aracın bulunduğu ortamdaki atıklardan etkilenmemesi için süzme işlemini gerçekleştirir. Elbette filtrelerin görevini ömürlük olarak icra ettiği düşünülmemelidir. Araç için nasıl periyodik bir bakım ritüeli uygulanıyorsa her kontrolde yap filtrelerinin sistemli çalışıp çalışmadığı incelenmelidir. Yedek parça değişimleri gibi yağ filtrelerinin değişimi sağlanmalıdır.

Yağ Filtresinin Değişimi

Uzun yola çıkmadan önce araç kontrollerinde öne çıkan unsurlardan biri olan yağ filtresi, araç için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle zamanı geldiğinde filtreler değiştirilmelidir. Yağ filtresinin değişim süresi üreticilerin belirlediği kıstaslara göre yapılmalıdır. Periyodik servis bakımında teknik personelin uygun görmesi durumunda değiştirilebilir. Servis haricinde kişisel bakım yapılıyor ise filtre değişimi için 10 ila 15 kilometre arasında bir noktada değişim öneriliyor. Değişim yapılırken orijinal yedek parça kullanmak gerekiyor. Taklit ve kötü bir ürün kısa süreli bir çözüm sağlar ve uzun vadede aracın motoruna hasar verir.  Özellikle ulaşımda kullanılan binek araç ve otobüs filtreleri bu konuda hassasiyet göstermelidir.

Yağ Filtreleri Fiyatları

Yağ filtresi fiyatları her araç için farklılık gösterir. Jeneratör filtreleri, araç filtreleri, otobüs, kamyon filtreleri veya kompresör filtreleri gibi sistemlerin fiyatları model bazında fiyatlandırılır. En uygun fiyatı yakalamak, orijinal parça satın almak ve güvenli ödeme yapmak için internet sitemizden alışveriş yaparak veya bizi arayarak, kısa sürede dilediğiniz filtreyi satın alabilirsiniz.