Jeneratör Filtreleri

Özellikle kış mevsiminde büyükşehirlerde yaşanan elektrik kesintisi problemlerinin çözümü için kullanılan jeneratör sistemleri aktif kullanılmaya başlamadan önce bakıma ihtiyaç duyarlar. Kış mevsimi öncesinde gerekli bakımlarının yapılarak, kullanıma hazır hale getirilmesi gerekiyor. Bu anlamda, jeneratör filtre bakımlarının önemi oldukça büyüktür. Filtre bakımları yapılan jeneratörlerden elde edilecek verimlilik daha üst seviyede olacaktır.

Jeneratör Filtreleri ve Yağ Filtresi

Jeneratör sistemlerinin çalışma prensibi de motorlu araçlara benzerdir. Yağ filtresi, motor aksamındaki hareketliliğin ısı ve aşınma oranlarını en aza indirir. Zamanla kullanılan yağdan dolayı oluşan partiküllerin ise motor aksamına geçmesini önleyen yegane malzeme, yağ filtresidir. Bu nedenle bakımına dikkat edilmesi gerekir. Mazot filtresi de yağ filtresine benzer bir koruma sağlar. Mazot içerisindeki kirlerin motora geçmesini önler.

Jeneratör için diğer önemli filtre ürünleri de; karter havalandırma filtresi veya hava filtresi çözümüdür. Jeneratöre çekilen havanın temiz olması, motora zarar vermesini önler. Bu nedenle de ilgili filtre ekipmanlarının temizlenmesi önem arz eder. Yağ filtrelerinin belirli periyotlarla bakımlarının yapılması, jeneratör ömrünün uzaması açısından idealdir. Kullanım ömrünü tamamlayan filtrelerin ise, mutlaka değişimlerinin yapılması gerekir.

Aksi durumda, yağ filtresinden yağın motora geçmesi veya mazot filtresinden mazotun yanma odalarına ulaşabilmesi mümkün olmaz. Verimlilik ve performans düşer. Uzun süreli bir jeneratör ömrü için filtre bakımlarını kesinlikle önemseyin ve kritik bakımlarının hepsini mutlaka yaptırın.

Bir Cevap Yazın