Hidrolik filtreleri, araçların özellikle büyük iş makinelerinin kullandığı sistemlerden biridir. Hidrolik filtreler, araç sistemindeki parçaların verimli kullanımı ve uzun ömürlü olması için çalışan parçadır. Bu filtre sistemi gövde ve filtre elemanı adı altında iki parçadan oluşur. Tıpkı yağ filtresi gibi hidrolik fitreleri de düzenli bakım ihtiyacı duyar. Belli bir kullanımdan sonra ise değiştirmek gerekir. İş makineleri filtreleri denince akla gelen unsurlardan biri hidrolik sistemlerdir. Sistem genel anlamda üç farklı filtre ile kullanılabiliyor; emiş, dönüş ve basınç.

Hidrolik Filtreleri Çeşitleri

Emiş Hattı Hidrolik Filtre

Hidrolik Filtreleri

Bu fitre çeşidinde emiş gücünü sağlayan pompa, emiş hattı üzerine veya yağ tankı içerisine yerleştirilir. Pompa araçtaki tüm zararlı maddeleri ve pislikleri bu düzenekten süzer ve motorun ömrünü uzatır.

Dönüş Hattı Hidrolik Filtre

Dönüş hattı üzerine bağlı olarak kullanılan çok yüksek bir basınca sahip olmayan, dengeli bir basınçla çalışan filtrelerdir. Bu filtre; sıvıyı pisliklerden, parçacıklardan ve zararlı bakterilerden arındırır. Arıtma sonunda çıkan pislikleri depoya gönderir ve burada döndürür.

Basınç Hattı Hidrolik filtre

Bu filtrenin nihai amacı temiz sıvı gönderimini sağlamaktır. Pompadan sonra takılarak filtre elemanlarındaki olası problemleri önler, sistemi korur.

Filtre Elemanları

Derin Filtreler: Toz, kir, pislik gibi zararlı bakteriler ve atıklar filtrenin derin tabakalarında hapsolur. Tabakadaki pislik yoğunluğunun artması direnci yükseltir. Bir noktadan sonra ise filtre elemanının periyodik bakımdan geçmesi, mümkünse değişmesi gereklidir. Traktör filtreleri genellikle derin tabakalardan oluşur.

Yüzeysel Filtreler: Bu tip filtre sisteminde toz – pislik ayrımı derin tabakalarda yapılmaz ve filtrenin yüzeyinde gerçekleştirilir. Derin filtreler birden fazla çok katmanlı iken yüzeysel filtre tek katmandan oluşur. Bu nedenle daha sık kontrol – değişim gerektirir.

İdeal Hidrolik Fitresi Nasıl Olmalıdır?

  • Basınçtaki değişimlere karşı dayanıklı ve hazırlıklı olmalıdır.
  • Uzun ömürlü olmalıdır.
  • Kullanılan kağıt kaliteli olmalıdır.
  • Kir tutma konusunda üst seviye bir performans sergilemelidir.
  • Filtre alanları olabildiğince büyük olmalıdır.

Hidrolik fitre sistemlerini randımanlı kullanmak ve değişimlerde kaliteli yedek parça değişim deneyimi yaşamak için bizimle çalışabilir; memnun ayrılabilirsiniz.

Hidrolik Filtrelerle ilgili sormak istediğiniz soruları iletişim bölümündeki formu doldurarak sorabilirsiniz.