Basınçlı hava filtresi önemli bir özelliğe sahip… Atmosferden emilen havada sadece nem mevcut değil, aynı zamanda ortam koşulları ile de ilgili olarak toz, buhar, gazlar ve pek çok partikül de yer alır.

Toz ve partikül gibi istenmeyenler genellikle filtrelenebilmektedir ama gaz ve buharlar, doğrudan basınçlı hava ile birlikte sisteme dahil olmaktadır.
basınçlı hava filtresi

Kullanım Alanları ;

İşte Basınçlı hava filtreleri bu noktada devreye giriyor. Basınçlı hava filtresi, tesisata zarar verebilecek bu tür istenmeyenleri engellemekte ve tesisatın sağlığını korumaktadır. Özellikle de yağ püskürtmeli kompresörlerden sonra kullanılması gereken bu filtreler, kompresörden gelen yağın da önemli bir kısmını tutabilmektedir.

Kompresör filtresi olarak da adlandırılan bu sistemler, sisteme sızan yağın ürün ve pnömatik devrelerde yaratabileceği ciddi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda, kompresörden çıkan yağların zaman içerisinde uzun vadede basınçlı hava hatlarında birikmesinin de önüne geçer.

Bu da sorun teşkil edebilecek bir kirliliğin kompresör filtreleri ile ortadan kaldırılması demektir. Bu filtreleme sistemleri ile basınç kaybı gibi bir durumun da önüne geçildiği yani daha verimli bir süreç yaratıldığı unutulmamalıdır.