Tüm araç çeşitlerinde ve motorla çalışa teknik ekipmanlarda havayı, yağı, yakıtı ve suyu filtreleyen bir filtre çeşidi vardır. Filtreler, aracın ve ekipmanın sorunsuz çalışmasını, konforlu bir temiz hava sunmasını, motorun pisliklerden arınıp yüksek performansta çalışmasını ve uzun vadede aracın hasara uğramamasını sağlar. Filtre çeşitleri şöyledir;

Panel Filtre

Aracın ön panelinde yer alan sistemlere genel anlamda panel filtre denir. Müzik setinden havalandırma sistemine kadar tüm ekipmanların verimli çalışmasını sağlar. Tüm sistemler panel üzerinde sıralanır. Düz bir tasarıma sahip olan panel uzun vadede kolay bir kullanım sağlar.

Hava Filtresi

İçerideki havayı süzen, toz ve kirden arındıran, partikülleri filtreleyen sisteme hava filtre denir. Tüm araçlarda bulunur. Düzenli bakım gerektirir. Arızalandığı takdirde kolayca değiştirilir.

Kağıt Filtresi

Kağıt filtre otomobillerde ve çeşitli araçlarda kullanılan yakıt filtrelerinin elemanlarından biridir. Filtre kağıdının gözenekleri filtre işlevini yerine getirir. Havalandırma filtresi sistemlerinden yakıt filtrelerine kadar hepsinde kağıt filtreler kullanılır.

Kaset Filtresi

Kaset filtre; dayanıklı malzemeden yapılmış olup yenilenebilir ve kontrol edilebilir bir yapıdadır. Özel koruma kafesi filtre sistemini dış etkenlerden korur. Kaset filtreler genellikle G2 – G3 – G4 – F5 sınıfında yer alır. Fiber glass malzemeden üretilen filtre uzun ömürlüdür.

Elyaf Filtre

G2 – G3 – G4 sınıfında olan ve kaba filtre adıyla anılan elyaf filtre, havalandırma sisteminde kullanılır. Beyaz elyaf, ön filtre sistemindeki toz akışını kontrol etmek için tercih edilir. Toz zerreciklerini ayrıştırma konusundaki başarısı elyaf filtrenin sıklıkla kullanılmasını sağlıyor.

Kompresör Filtreleri Çeşitleri Değişim Süresi

Filtrelerin değişimi konusunda net bir bilgi vermek mümkün değildir. Her aracın modeline ve kullanım yoğunluğuna bağlı olarak farklı bilgiler mevcuttur. Kilometre baz alınarak değişim öneriliyor olsa da en net görüş elbette teknik servis aracılığıyla sağlanabiliyor. Kişisel bakım ve parça değişimi için ise performans düşüklüğü yaşandığında ve teknik problemler ortaya çıktığında değiştirilmesi öneriliyor.

Değişim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey yeni filtrenin orijinal olmasıdır. Kötü bir filtre aracın filtre sorununu kısa vadede çözse de uzun vadede sorunlara yol açmaktadır. Kaliteli ve orijinal filtre sistemleri için bizi tercih edebilir, güvenli ödeme seçenekleriyle iyi bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.