Hava Kurutucu Filtre, normal şartlarda hava içerisinde bulunan ve gözle görülmeyen su moleküllerini, havayı sıkıştırırken suya dönüştürür. Nem ve su basınçlı hava içerisinde her zaman bulunur ve basınçlı hava sistemine taşınırken de nem sistemden atılır. Dolayısıyla Hava Kurutucu Filtreyi aynı zamanda Basınçlı Hava Kurutucu olarak da biliyoruz. Söz konusu olan nem sistem dışına atılmadığında ise verim düşürücü bir etki yaratır ve bu istenen bir durum değildir. Hem üretim kaybını beraberinde getirir, hem de ekstra bakım masrafları ile maliyeti artırır.

Burada Hava Kurutucu Filtre ile ilgili olarak bilmemiz gereken temel nokta ise ,sistemdeki nemli havanın kurutulmasını sağlayan özel bir cihaz olduğudur.
hava kurutucu filtre

Basınçlı Hava Kurutucunun Çalışma Prensibi ;

Basınçlı Hava Kurutucunun çalışma prensibine kısaca bakacak olursak, kullanılan pnömatik donanımın ve de hedeflenen en düşük ortam sıcaklığının, kurutma yöntemi konusunda da belirleyici olduğunu görmekteyiz. Bu noktada en çok tercih edilen ise soğutucu akışkanlı yani bir diğer deyiş ile soğutma gazlı kurutucu yöntemidir. Bu uygulama ile istenilen verime ulaşılması da mümkün olmaktadır.