Otobüs Filtreleri

Şehirlerarası ulaşımla beraber, şehir içi ulaşım açısından oldukça önemli olan otobüslerin bakımlarının yapılması, insan hayatı için önem arz ediyor. Güvenli bir sürüşün sağlanabilmesine yönelik tedbirler içerisinde, otobüsün en önemli aksamlarının mutat zamanlar içerisinde kontrol edilmesi lazımdır. Otobüs Filtreleri de bunların arasında yer alıyor.

Yağ ve mazot filtresi

Otobüslerin filtreleri arasında bulunan ve en önemli aksam diyebileceğimiz yağ filtresi, yağdaki zararlı maddelerin motora geçmesini önler. Bu da, motorun oldukça verimli şekilde çalışmasını sağlar ve motor ömrünün uzamasında rol oynar. Mazot filtresi de yağ filtresi gibi, mazot içerisinde biriken partiküllerin motora geçmesini engeller. Daha verimli bir motor hareketinin sağlanabilmesi için bu iki filtrenin bakımına dikkat edilmesi gerekir.

Otobüs Filtreleri Çeşitleri

Sürüş deneyimin iyi olabilmesi için hidrolik filtresi bakımlarının da belli zaman dilimleri içerisinde yapılmalıdır. Ömrünü tamamlayan filtrelerin ise, kesinlikle yenisiyle değiştirilmelidir. Otobüs içerisinde kabin filtresi de önem arz ediyor. Kabin kısmına sunulacak havanın temizliğini sağlayan filtrenin kontrol edilmesi gerekiyor. Hava filtresi de, otobüs filtreleri arasında bulunuyor ve temiz havanın motora ulaşmasını sağlıyor. İş Makinası filtreleriyle ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Otobüsün güvenli olması, düzenli şekilde bakımının yapılması mümkün olabilir. Özellikle uzun yol için kullanılan otobüslerin filtreleri daha fazla kontrol edilmelidir. Böylece, istenmeyen arızalarla karşılaşmak söz konusu olmaz ve verimli bir yolculuk sağlanılabilir.

 

Bir Cevap Yazın